خوشبختانه تکنولوژی سمعک‌ها پیشرفته‌تر شده‌اند و از نظر اندازه هم خیلی کوچک شده‌اند. اکنون سمعک‌ها متناسب با نیازهای افراد کم شنوا طراحی می‌شوند و این امکان را به افراد کم شنوا می‌دهند تا همانند سایرین در همه جنبه‌های زندگی فعال و با اعتماد به نفس مشارکت داشته باشند.

دریافت سمعک دارای 3 مرحله است:

  1. تشخیص

مرحله اول تست شنوایی‌سنجی است. در این مرحله شنوایی‌‎شناس بعد از معاینه اتوسکوپی تست شنوایی‌سنجی تن خالص و گفتار و در صورت نیاز سایر تست‌های مربوط به شنوایی را برای شما انجام می‌دهد. شنوایی‌شناس بر اساس نتایج این تست‌ها، درباره نوع و میزان کم شنوایی و همچنین تاثیر کم شنوایی بر توانایی ارتباط شما با دیگران و سایر عوارض آن توضیحات لازم را برای شما ارائه می‌دهد. اگر نیاز به درمان دارویی یا جراحی داشتید، شما را به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع می‌دهد.

 

 

  1. مشاوره

بعد از تشخیص نوع و میزان کم شنوایی، شنوایی‌شناس در مورد انواع سمعک از نظر طراحی و تکنولوژی و این‌که شما باید چه انتظاراتی از سمعک‌تان داشته باشید، به شما مشاوره‌های لازم را می‌دهد. سپس شما و شنوایی‌شناس با توجه به نوع و میزان کم شنوایی و همچنین سبک زندگی، نیازهای شنیداری و بودجه شما در مورد انتخاب سمعک مناسب تصمیم‌گیری می‌کنید. بعد از تصمیم‌گیری در مورد مارک، مدل و قیمت سمعک، قالب‌گیری از گوش ها شما انجام می‌شود.

  1. تنظیم و تحویل سمعک

ساخت قالب سمعک پشت گوشی یا سمعک نامرئی معمولا 3-1 روز طول می‌کشد، مرحله بعدی تنظیم و تحویل است. ابتدا قالب یا پوسته سمعک از نظر اندازه و راحتی در گوش بررسی می‌شود، قالب سمعک نباید باعث ناراحتی در گوش شود. سپس سمعک بر اساس آستانه‌های شنوایی شما تنظیم و برنامه‌ریزی می‌شود. طرز استفاده، نگهداری و شرایط گارانتی در این جلسه برای شما توضیح داده می‌شود. همچنین در این جلسه، شما می‌توانید قرار دادن و برداشتن سمعک روی گوش و تعویض باتری سمعک را بعد از آموزش تمرین کنید.

بعد از دوره سازگاری و عادت‌پذیری که معمولا یک تا دو هفته طول می‌کشد، توصیه می‌شود برای تنظیم مجدد به شنوایی‌شناس خود مراجعه کنید. در این جلسه، شنوایی‌شناس به سوالات شما پاسخ می‌دهد و برای این‌که شما حداکثر سودمندی را از سمعک‌تان تجربه کنید، ممکن است شنوایی‌شناس تنظیمات سمعک شما را کمی تغییر دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.